• 077-33340214
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اطلاعیه ها

یاداشت مهارتی: مهارت آموزی راهی برای رسیدن به کارآفرینی واقتصاد دانش بنیان

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با عنايت به مشکلات گريبان گير جامعه در بخش اقتصاد و اشتغال و همچنين سياست ها و استراتژي هاي کلان کشور در قالب چشم انداز 20 ساله و عطف توجه و تمرکز بر راهکارهاي ريشه اي، اساسي و اثربخش ضرورتي اجتناب ناپذير است. توانمندسازي نيروي انساني از طريق آموزش مهارت هاي شغلي و تخصصي، در راستاي ترغيب و توسعه کارآفريني و اشتغالزایی دانش بنیان، به ويژه در مراکز آموزش مهارتي، يکي از اين راهکارهاي اساسي محسوب مي شود که مي تواند به عرضه نيروي انساني توانمند و کارآفرين و در نهايت کاهش مشکلات اقتصادي و اشتغال و همچنين افزايش بهره وري و کارايي شاغلين بخش هاي مختلف منجر شود.

کسب و کارهای دانش بنیان، رویکردی تولیدی، های‌تک، تجاری و ارزش افزا دارند، بنابراین راه‌اندازی کسب و کارهای دانش بنیان نیازمند دانش و مهارت تخصصی بهره‌گیری از فناوری‌های نوین برای خلق ارزش افزوده، بهبود بهره‌وری ملی، ارتقای کیفیت محصولات و خدمات عرضه شده به بازار است.

در شرکت‌های دانش بنیان، موضوع خلاقیت، نوآوری دانش، کارآفرینی و مهارت، نقش مهمی ایفا می‌کند و این بدان معنی است که باید گستره هم افزایی اکوسیستم  آموزش و کارآفرینی در جامعه به وجود آید تا پشتیبان و تسهیل‌کننده ایجاد و افزایش اشتغال، افزایش سطح دستمزد و درآمد و افزایش میزان سرمایه گزاری باشند.

در چنین شرایطی توجه به امر مهارت آموزی انکار ناپذیر است و سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور با عزم جدی مسوولیت مهم مهارت آموزی افراد را با استفاده از ظرفیت‌های سخت‌افزاری (بهره‌گیری ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته در مراکز آموزش فنی و حرفه ای)، نرم افزاری (رویکردهای نوین هیبریدی آموزش‌های مهارتی و کارآفرینی) و مغزافزاری (منابع انسانی توانمند در حوزه‌های کوچینگ، مانتورینگ و مربیان و کارشناسان فنی و مهندسی) بر  عهده دارد که با هم افزایی سایر نهادهای تاثیرگذار دراکوسیستم کارآفرینی و مهارت تحقق شعار سال، تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین با هدف افزایش تولید ناخالص ملی، رشد اقتصادی، رشد بهره وری ملی و ارزش افزوده می باشد میسر می سازد.

مهارت آموزی به عنوان موتور محرکی در جهت ایجاد اشتغال و حل معضل بیکاری و ایجاد زمینه های لازم جهت کارآفرینی دانش بنیان است که می تواند به تغییر نگاه به مقوله مهارت آموزی و اشتغال در کشور منجر شود،حال باید با همکاری مسئولین و با نگاه دولت به ایجاد یک میلیون شغل در طول سال توسعه مهارت های فنی و دانش بنیان را مسئولین رده بالای کشور در دستور کار قرار دهند.

یکی از چالشهای اجتماعی و فرهنگی نبود مهارت در بین جوانان و افراد جویای کار است و همانطور که آمارها نشان می دهد بیش از 70درصد مراجعه کنندگان به مراکز فنی و حرفه ای در کشور فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که در جهت ایجاد اشتغال می توان با ترویج و گسترس مراکز آموزشی و توسعه مهارتهای مختلف معضل بیکاری را به حداقل رساند.

نیروی انسانی محور توسعه است و سازمان آموزش فنی و حرفه ای به عنوان مجموعه ای غیر رسمی که ماموریت پرورش انسانهای توانمند را برعهده دارد تاثیرگذارترین نهاد درزیرساختهای توسعه به شمار می رود و باید مسئولان کشوری و استان به فراخور هر منطقه نگاه تحول گرایانه به فنی و حرفه ای داشته باشند تا انگیزه بالایی در تربیت نیروی انسانی ماهر و توانمند در جهت ایجاد اشتغال و کار آفرینی در جامعه ایجاد کند.

پس با توجه به نقش مهارت در تولید و پیشرفت صنایع تمام بنگاه های اقتصادی دانش بنیان در سطح جامعه باید از مهارت افزایی در ساختار منابع انسانی خود بیشتر استفاده کنند،چرا که بر ارزش آنها افزوده شده و چرخه تکامل یافته تری از بالندگی به وجود می‌آید.

ابراهیم حسینی

مسئول روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر

 

 


سرخط خبرها

UP TOGGLE DOWN

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر: معرفی کارشناسان برتر مشاوره و هدایت شغلی مراکز آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر گفت: با هدف توانمند سازی کارشناسان مشاوره و هدایت شغلی...

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بوشهر: مهارت‌های فردی کودکان و نوجوانان ارتقا می‌یابد

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بوشهر گفت: مهارت‌های فردی کودکان و نوجوانان تحت پوشش...

مدیر کل منایع انسانی و پشتیبانی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور: آموزش فنی و حرفه ای دغدغه ای جزء رفع بیکاری در جامعه ندارد

مدیر کل منابع انسانی و پشتیبانی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: حذف دغدغه بیکاری در جامعه و...

مدیر کل منابع انسانی و پشتیبانی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور: اصلی ترین سرمایه و ثروت کشور منابع انسانی توانمند آن است

مدیر کل منابع انسانی و پشتیبانی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: ما در کشورمان نیازمند ایجاد...

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر: مهارت آموزی بیش از 3000 نفر مددجوی کمیته امداد در استان بوشهر

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر گفت: براساس تفاهم‌نامه این اداره کل  با کمیته امداد استان...

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر: نگاه ویژه آموزش فنی و حرفه‌ای به مهارت آموزی زندانیان در استان بوشهر

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر گفت: آموزش فنی و حرفه ای به توسعه مهارت آموزی زندانیان...

فرماندار گناوه: توسعه آموزش های مهارتی متناسب با نیاز شهرستان باشد

فرماندار گناوه گفت: توسعه آموزش‌های مهارتی در مراکز فنی حرفه‌ای شهرستان، متناسب با ظرفیت‌ها و...

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر: مربیان آموزش فنی و حرفه ای رکن توسعه اشتغال در جامعه هستند

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر گفت: مربیان آموزش فنی و حرفه ای میراث گرانقدر جامعه اند که به...


تمام حقوق مادی و معنوی برای اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر محفوظ می باشد