• 077-33340214
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار اداره کل

مدير کل آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر: اشتغال به کار ۷۸ درصد از مهارت آموزان در استان بوشهر

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر گفت: در زمان حاضر با توجه به اهمیت توسعه مهارت آموزی در این استان تاکنون ۴۲ تفاهم نامه با دستگاه‌های اجرایی مختلف در زمینه مهارت آموزی امضا شده‌است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر، عبدالمجيد دراهکی با اشاره به امضای تفاهم نامه فنی و حرفه‌ای با سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس  به عنوان یکی از مصوبه‌های دور اول سفر هیات دولت تدبیر و امید به استان بوشهر افزود: براساس این تفاهم نامه متناسب با نیاز این صنعت زمینه آموزش هشت هزار نفر بومی در این استان فراهم شد که براساس رصد انجام شده تاکنون ۷۸ درصد از نیروهای آموزش دیده در بخش صنایع مورد نیاز بکارگیری شده‌اند.

دراهکی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه دیگری درزمینه تامین و معرفی کارآفرینان گفت: ۱۱۰ حرفه مورد نیاز منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در این سند مشخص شده که این منطقه متعهد است خدمات خود را از کارآفرینان فنی و حرفه‌ای دریافت کند.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه فنی و حرفه‌ای با نیروگاه اتمی بوشهر افزود: براساس این تفاهم نامه آموزش هشت هزار نفر در ۱۹ حرفه متناسب با نیاز نیروگاه اتمی بوشهر فراهم شد که تاکنون از یکهزار و ۱۶۰ نیروی آموزش دیده‌اند و از این شمار ۳۳۰ نفر به کار گیری شده‌اند و مابقی منتظر فراخوانی هستند.

مدیرکل آموزش فنی وحرفه‌ای استان بوشهر اظهارداشت: براساس آمار موجود تا پایان سال ۱۳۹۲ در مجموع ۱۹ هزار نفر آموزش های مهارتی را در استان بوشهر فراگرفته بودند که در دولت تدبیر و امید با آموزش ۲۸ هزار نفر دیگر تا پایان سال ۹۸ این آمار به ۴۷ هزار نفر افرایش یافته است.

وی شمار مرکز دولتی آموزش فنی وحرفه‌ای در استان بوشهر ۱۵ مرکز عنوان کرد که از این شمار چهار مرکز در دولت تدبیر و امید راه‌اندازی شده‌است و علاوه برانی ۱۷۵ مرکز آزاد بخش خصوصی نیز در این استان است.

بوشهر مقام اول کشور در آموزش مهارت به سربازان

 دراهکی ادامه داد: یکی از دستاوردهای مهم دولت تدبیر و امید در بخش مهارت آموزی وارد کردن مهارت‌های فنی و حرفه‌ای در پادگان‌ها است که استان بوشهر از سه سال گذشته تاکنون در این زمینه  مقام اول را کسب کرده‌است.

وی ادامه داد: در این ارتباط از سال ۱۳۹۷ تاکنون ۱۴ هزارو ۵۰۰ سرباز در استان بوشهر آموزش‌های مهارتی را فراگرفته‌اند و امسال نیز چهار هزار نفر به این آمار افزوده می‌شود.

دراهکی ادامه داد: تاکنون ۶۷ کارگاه آموزشی در محیط واقعی کار برای سربازان در استان بوشهر راه‌اندازی شده و ۲۲ کارگاه دیگر نیز قرار است در سال جاری ایجاد شود.

اشتغال به کار ۷۸ درصد از مهارت آموزان

دراهکی اعلام کرد: شرکت در دوره‌های مهارت آموزی ضامن اشتغال آینده نوجوانانو جوانان  است طوریکه اکنون ۷۸ درصد از افرادی که مهارتی را در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای این استان فراگرفته‌اند، شاغل هستند.

وی ادامه داد: بنگاه‌های اقتصادی که در آینده شکل می‌گیرند هزینه و زمان خود را صرف آموزش مجدد نیروها نمی‌کنند و تخصص و مهارت افراد بیش از مدرک مورد توجه قرار می‌گیرد بنابراین کسب یک مهارت می‌تواند تضمین کننده آینده افراد باشد.

دراهکی گفت: در زمان حاضر نزدیک به پنج هزار و ۴۰۹ استاندارد آموزشی در چهار بخش کشاورزی، فرهنگی و هنر، خدمات و صنعت طراحی شده که استان بوشهر مجوز برگزاری همه استانداردهای آموزشی را دارد اما با توجه به زیرساخت‌های موجود از این شمار تنها یکهزار و ۳۴۰ استاندارد به صورت فعال آموزش داده می‌شود و ۶۰۰ استاندارد نیز به صورت ادواری برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: فنی و حرفه‌ای بیش از  ۱۵ جامعه هدف در دولت تدبیر و امید دارد که از این افراد پنج قشر شامل دانشجویان، دانش‌آموزان، سربازان وظیفه و آسیب دیدگان اجتماعی و گروه‌های در معرض آسیب از جمله قشرهای جدیدی هستند که به این جامعه اضافه شده و مورد توجه قرار گرفته‌اند.

توسعه نهضت مهارت‌آموزی

 مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر گفت: برای مقابله با بی‌سوادی مهارتی نهضت مهارت‌آموزی در این استان راه‌اندازی و توسعه می‌یابد و اجرای موفق این نهضت به مشارکت اجتماعی نیاز دارد.

دراهکی اظهار داشت: شرط رونق کسب و کار، اشتغال مولد و توسعه پایدار همراه بودن مهارت فنی و دانش نظری با هم است در این ارتباط در کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته مهارت‌های فنی و حرفه‌ای از شروع دوره ابتدایی تا پایان تحصیلات دانشگاهی در کنار آموزش علمی و نظری استقرار دارد و زمینه ساز توسعه است.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان بوشهر گفت: امروز ۴۰ درصد بیکاران کشور را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند و فرد بعد از ۱۶ سال تحصیل وقتی وارد بازار کار می‌شود متوجه خلأ عمیق نداشتن مهارت فنی شده به همین دلیل ۷۰ درصد کارآموزان فنی و حرفه‌ای دانشگاهی هستند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای بوشهر با تاکید بر اینکه فقر مهارت فنی ریشه در خانواده‌ها دارد تاکید کرد: همه آرزوهای پدر و مادران برای فرزندانشان تحصیل در رشته‌های تجربی، ریاضی و انسانی است هرچند منکر این آموزش‌ها نیستم اما خانواده‌ها باید فرزندان‌ خود را به فراگیری آموزش‌های فنی و حرفه‌ای تشویق کنند.

دراهکی اضافه کرد: بر اساس تفاهم نامه منعقد شده با دانشگاه‌های استان ۹ کارگاه در دانشگاه خلیج فارس، هفت کارگاه در دانشگاه آزاد و ۹ کارگاه در دانشگاه علمی و کاربردی استان بوشهر راه‌اندازی و دانشجویان در کنار درسهای تئوری خود یک مهارت نیز کسب می‌کنند.

 تقویت زیرساخت‌های مهارت آموزی

دراهکی ادامه داد: راه اندازی مرکز ملی مهارت گاز کشور در عسلویه استان بوشهر از جمله زیرساخت‌های فراهم شده در این استان است که با توجه به اجرای پروژه تلاش می‌شود این مرکز تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

وی راه‌اندازی مرکز ملی مهارت صنایع دریایی، بندری و شیلاتی در سه فاز در شهرستان دیر را از جمله دیگر پروژه‌های زیرساختی استان بوشهر عنوان کرد و گفت: این پروژه ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که برای راه‌اندازی فاز نخست آن هفت میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و انتظار می‌رود تا پایان سال افتتاح شود.

دراهکی دومین مرکز آموزش تربیت مربی کشور در کنگان را از دیگر اقدام‌های سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در استان بوشهر عنوان کرد که با سه میلیارد تومان اعتبار و ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دست احداث است.

وی راه اندازی مرکز آموزش مهارتی هتل داری در بوشهر را از دیگر طرح‌های مهم استان بوشهر عنوان کرد و گفت: قبل از دولت تدبیر و امید ۹۰ کارگاه آموزشی در این استان فعال بود اما امروز این شمار به ۱۱۰ کارگاه رسیده و تاپایان دولت به ۱۷۰ کارگاه می‌رسد.

رویکرد دولت تدبیر و امید توسعه مهارت‌ روستاییان

دراهکی گفت: یکی از برنامه‌های مهم دولت برای رونق روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها مهارت آموزی جوانان این مناطق است که تاکنون ۱۲۵ کارگاه مختلف در این اراتباط در روستاهای استان بوشهر راه‌اندازی و مسابقه‌های آزاد مهارت در بخش گلیم و صدف برگزار شده‌است.

وی یادآور شد: همچنین تفاهم نامه ای بین آموزش فنی و حرفه ای فرمانداری و دفتر روستایی نیز بسته شده و براین اساس ۷۰ کارگاه آموزشی در ۷۰ روستان متناسب با ظرفیت و اشتغال‌زایی آنها برگزار می‌شود.

ضرورت تغییر فرهنگ مدرک گرایی به مهارت آموزی

دراهکی گفت: با وجود همه گام‌های برداشته شده در مدارس با طرح هر ایرانی یک مهارت، دانشگاه‌ها، پادگان‌ها، زندان‌ها و حتی برای اتباع خارجی اما هنوز ذهن غالب خانواده‌ها به سمت گرفتن مدرک است تا اینکه فرزند آنها مهارتی را بیاموزد این درحالی است که در این شرایط کسی برای مدرک فراخوان اشتغال نمی‌دهد بلکه براساس تخصص و مهارت است که فراخوان داده می‌شود.

وی بیان کرد: کمبود اعتبار تجهیزاتی یکی دیگر از مشکلات استان بوشهر است که متناسب با تکنولوژی روز نیست و باید در این زمینه زیرساخت‌های آموزش فراهم شود.

دراهکی جذب مربیان به روز در فنی و حرفه‌ای را از دیگر مشکلات این سازمان عنوان کرد و گفت: با توجه به محدودیت نیروی انسانی امکان جذب مربی وجود ندارد این در حالی است که باید متناسب با رشته‌های جدید مربیان جدیدی نیز وجود داشته باشد تا آموزش بهتر صورت گیرد. 

مهارت محوری راهکار جهش تولید

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر گفت: یکی از مهمترین راه‌های جهش تولید، تغییر آموزش‌های آکادمیک از حافظه به مهارت محوری است.

عبدالمجید دراهکی با اشاره به نام‌گذاری سال‌جاری به نام سال جهش تولید از سوی رهبر معظم انقلاب افزود: دستیابی به جهش تولید نیازمند توجه ویژه به مقوله مهارت‌آموزی و مهارت‌افزایی است.

وی اضافه کرد: مهارت‌آموزی ابزاری برای توسعه و تربیت نیروی کار ماهر و توانمندسازی نیروی انسانی جویای کار برای بهره‌وری بیش از پیش تولید و پیشرفت اهداف کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی است.

دراهکی یادآور شد: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به عنوان ضلع اصلی برمدار توسعه و باراندازی مهم در مهارت‌آموزی و بازآموزی کنشگران اصلی تولید، با نگرشی ایران شمول و بذل توجه به پارادیم حکم‌رانی آموزش‌های مهارتی و با کنشگری در میدان‌های اقتصادی، صنعتی، خدمات و کشاورزی و ارتقای سطح مهارتی بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط، نقشی بی‌بدیل در سطح تولید بنگاه‌ها و میدان‌های یادشده ایفا کرده‌است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر گفت: فرهنگ‌سازی و ترویج گفتمان مهارت‌آموزی و در نظر گرفتن مشوق‌ها به منظور ایجاد انگیزه می‌توانند دستیابی به هدف‌های پیش رو را میسر کند.


سرخط خبرها

UP TOGGLE DOWN

محمد باقر نوبخت: کشور در مسیر توسعه به نقش سازمان آموزش فنی و حرفه ای پی برده است

محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نقش آموزش های مهارتی سازمان...

استاندار بوشهر: مهارت آموزي تنها راه حل توسعه اشتغال در استان بوشهر

استاندار بوشهر گفت: در راستاي رونق توليد و اشتغال پايدار سند توسعه مهارت آموزي با رويکرد کارآفريني و بازاريابي در...

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری: مهارت در عبور از شرایط ناشی از تحریم ها، نجات دهنده و راه گشاست

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با حضور در جمع فعالان مهارت آموزی بخش دولتی...

مدير کل کميته امداد استان بوشهر: 3740 مددجوی بوشهر از آموزش مهارتی بهره‌مند می‌شوند

مدیر کل کمیته امداد استان بوشهر گفت: در سال جاری مطابق با برنامه ریزی های صورت گرفته تعداد سه هزار و ۷۴۰...

مدير کل آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر: اشتغال به کار ۷۸ درصد از مهارت آموزان در استان بوشهر

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر گفت: در زمان حاضر با توجه به اهمیت توسعه مهارت آموزی در این استان...

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان بوشهر: اجرای طرح ایران مهارت در ۱۲۰ مدرسه

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: طرح ایران مهارت با هدف توانمندسازی...

مهارت آموزی کلید فتح دروازه اشتغال در بوشهر

براساس آمار رسمی در هفت سال عمر دولت تدبیر و امید شمار مهارت آموختگان استان بوشهر با افزایش 140...

تمام حقوق مادی و معنوی برای اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر محفوظ می باشد