• 077-33340214
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار اداره کل

مهارت آموزی کلید فتح دروازه اشتغال در بوشهر

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

براساس آمار رسمی در هفت سال عمر دولت تدبیر و امید شمار مهارت آموختگان استان بوشهر با افزایش 140 درصدی از ۱۹ هزار نفر در سال ۱۳۹۲ به ۴۷ هزار نفر در پایان سال ۱۳۹۸ رسید که از این شمار ۷۸ درصد مشغول به کار شده‌اند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل آموزش فني و  حرفه اي استان بوشهر ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران (ايرنا) بوشهر همزمان با هفته مهارت به بررسي نقش آموزش هاي فني و حرفه اي در توسعه اشتغال پرداخته است .

هر کشوری برای رسیدن به اهداف توسعه‌ای خود به افراد آموزش دیده و متخصص که یکی از مؤثرترین عوامل در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است نیاز دارد زیرا با توجه به رشد سریع تکنولوژی حتی کارکنان متخصص و ماهر هم در زمان کوتاهی پس از استخدام به دریافت دانش و مهارت نیاز پیدا می‌کنند.

آموزش نیروی انسانی سرمایه‌گذاری پر سودی است که بازده آن در واقع یک امر حیاتی و اجتناب ناپذیر است و باید به طور مستمر در سازمان‌ها مورد توجه قرار گیرد، آموزش یکی از راه‌های اصولی و منطقی‌ هدایت تلاش‌های  کارکنان هر سازمان است و باعث بکارگیری استعدادهای نهفته، فعال کردن قدرت تخیل و به وجود آمدن حسن انعطاف پذیری فکری لازم درآنها خواهد شد.

یکی از شاخص‌های مهم توسعه و پیشرفت همه جانبه، توجه به توانمندسازی و ارتقای کیفی نیروی انسانی به عنوان ارزشمندترین سرمایه هر کشور با مهارت‌آموزی است زیرا مطابق نبودن عرضه و تقاضای نیروی کار و بهره‌وری نیروی انسانی عواملی است که  توجه به این موضوع را ضرورت بخشیده‌است.

کمبود فرصت‌های شغلی با توجه به شرایط اقتصادی کشور، نداشتن مهارت و تخصص لازم نیروهای کار از عوامل مهم بوجود آمدن این نبود تعادل است که مهارت آموزی به عنوان اساس اشتغال راهکار حل آن به شمار می‌رود.

ظرفیت‌های گسترده فرصت‌های اشتغال موجود در استان بوشهر با توجه به صنایع نفت و گاز و پتروشیمی موجود در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، جزیره خارگ، نیروگاه اتمی و مصوبات دولت در زمینه استفاده و بکارگیری نیروهای کار بومی در این طرح‌ها ضرورت تربیت نیروهای کار ماهر و فراگیری آموزش‌های مهارتی فنی و حرفه‌ای در رشته‌های متناسب با فرصت‌های شغلی موجود در این استان را دو چندان کرده‌است.

علاوه براین یکی از استنادها و استدلال‌های مدیران منطقه ویژه پارس و دیگر طرح‌های نفتی و پتروشیمی مستقر در استان بوشهر برای استفاده از نیروهای غیر بومی که همواره مورد اعتراض مردم و مسئولان این استان بوده و هست نبود نیروی متخصص و ماهر در رشته‌های متخلف موردنیاز این صنایع در این استان است و به همین دلیل بخش عمده نیروهای کار شاغل در فرصت‌های شغلی این طرح‌ها و شرکت‌ها را با وجود مصوبات جذب ۵۰ درصد نیروهای بومی، نیروهای غیر بومی تشکیل می‌دهند.

دولت تدبیر و امید برای برقراری تعادل بین عرضه و تقاضای نیروی کار در فرصت‌های شغلی استان بوشهر گام‌های مهم و موثری در توسعه زیرساخت‌های آموزش فنی و حرفه‌ای برداشته است اما تا زمانیکه افراد و خانواده‌ها در زمینه فراگیری این مهارت‌ها به یقین نرسند مشکل اشتغال که ارتباط مستقیم با مهارت‌های آموزشی فنی و حرفه ای دارد، برطرف نمی‌شود.

امروز با همت دولت کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای وارد مهدهای کودک، مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها، پادگان‌ها، ندامتگاه‌ها و حتی در کنار مراکز صنعتی نیز وارد شده زیرا بسیاری از مهندسان با وجود همه توانمندی‌ها ولی در مراکز واقعی کار قرار نگرفته‌اند و با این کار این مشکل نیز برطرف می‌شود، پس می‌طلبد خانواده‌ها دیدگاه خود را نسبت به فراگیری مهارت‌های فنی و حرفه‌ای تغییر دهند و باور کنند که وجود نیروی کار تحصیل‌کرده با مهارت و توانمندی بسیار بهتر از نیروی تحصیل‌کرده بدون مهارت است.

مهارت آموزی تضمین آینده شغلی جوانان 

یکی از فراگیران فنی و حرفه‌ای استان بوشهر گفت: امروز مهارت آموزی باید برای جوانان به عنوان اولویتی که می‌تواند آینده شغلی آنها را تامین و بیکاری جامعه را برطرف کند به شمار رود اما این نگاه در بین جوانان استان بخوبی فرهنگ سازی نشده‌است.

امید افضلی که در رشته ابزار دقیق فعالیت می‌کند افزود: امروز جوانان باید مهارت‌آموزی را به عنوان یک ضرورت و تضمین کننده آینده شغلی خود تلقی کنند و تنها به شغل‌های کاذب و مسافر کشی قانع نباشند.

وی بیان کرد: استعداد و قابلیت جوان ایرانی برای دنیا زبانزد است و تنها با ذره‌ای اعتماد به نفس و استفاده از فرصت‌های فراهم شده برای مهارت آموزی می‌تواند با معضل بیکاری مقابله کندزیرا در کشور به اندازه کافی فرصت اشتغال وجود دارد.

این جوان بوشهری اضافه کرد: فقدان و فقر مهارت در بین نیروی جوان به مشکل بیکاری بیشتر دامن می‌زند این درحالی است که اگر مهارت باشد و فرد تن به کار بدهد فرصت‌های شغلی به اندازه کافی وجود دارد.

وی خطاب به جوانان هم سن و سال خود گفت: یقین بدانید لیسانس در یک رشته  خاص مانند روابط عمومی، فرهنگ و هنر و یا سایر رشته‌های دیگر با هدف گرفتن مدرک لیسانس بدون مهارت نه تنها منجر به اشتغال نمی‌شود بلکه به مشکلات ما افزوده نیز می‌شود.

افضلی ادامه داد: آنچه امروز به کار جوانان می‌آید در شرایطی که همه از معضل بیکاری در رنج هستند مهارت آموزی در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و حمایت دولت از مهارت آموزان است که می‌تواند آینده را برای آنان روشن کرد.

وی تاکید کرد: به طور یقین فضای کار برای جوان با مهارت از جوان فاقد مهارت بیشتر است پس به جای مدرک گرایی به دنبال مهارت باید بود زیرا امروز جامعه به جوان متخصص و تکنسین بیشتر از یک کارشناس فاقد مهارت نیاز دارد.

ضرورت حمایت از مهارت آموزان

یکی دیگر از مهارت آموزان بوشهری در بخش لوله کشی صنعتی و خانگی گاز که اکنون به درجه استاد کاری رسیده‌است گفت: ۱۴ سال پیش با عزمی راسخ و تحمل بسیاری از سختی‌ها از جمله دوری از خانواده با استفاده از امکانات خوابگاهی فراهم شده در مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای اقدام به فراگیری مهارت در بخش لوله کشی صنعتی و خانگی گاز کردم و امروز  یک کارآفرین هستم که چندین کارآموز دارم و علاوه بر تامین زندگی خود، زمینه کار و امرار معاش چندین نفر دیگر را نیز فراهم کرده‌ام و این را مدیون مهارت‌های فنی و حرفه‌ای می‌دانم.

حمید کمالی نژاد اضافه کرد: مهمترین نیاز مهارت آموزان فنی و حرفه‌ای حمایت توسط دولت با تسهیلات ارزان قیمت بعد از کسب مهارت برای ایجاد کسب و کاری مناسب است زیرا هر یک از این افراد می‌توانند خود کارآفرین باشند و آنان نبیاد پس از پایان دوره رها ‌شوند.

 وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که هم اکنون در بین جوانان استان بوشهر با وجود ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های مختلف صنعتی و اقتصادی در این استان ربرو هستند راغب نبودن آنها به کسب مهارت‌ است که همین امر باعث شده در بخش صنایع بیشتر از توان نیروهای غیر بومی استفاده شود و بومیان به شغل‌های کاذب روی آورند.

 یکی دیگر از کارآفرینان برتر کشوری در زمینه صنایع دستی در استان بوشهر گفت: آنچه امروز فراگیران فنی و حرفه‌ای به آن نیاز دارند حمایت بعد از آموزش است بیشتر این افراد جوان و بدون سرمایه اولیه هستند و باید به وسیله تسهیلات ارزان قیمت مورد حمایت قرار گیرند.

زهرا ابوذری فخرآبادی که خود از کارآموزان فنی و حرفه‌ای  بوده و امروز چندین نفر کارآموز دارد اضافه کرد: آنچه کارآموزان فنی و حرفه‌ای را دلسرد و مایوس می‌کند نبود حمایت و درخواست وثیقه‌های سنگین از سوی بانک‌ها است.

وی بیان کرد: یکی از شاخص‌های فنی و حرفه‌ای مهارت آموزی و ارتقای مهارت جامعه هدف است اما در کنار آن دستگاه‌های مسئول باید از فراگیران و افراد دارای مهارت حمایت لازم را داشته باشند زیرا بدون حمایت برای تامین مواد اولیه و تجهیزات لازم امکان استفاده از این مهارت وجود ندارد.

ابوذری ادامه داد: بسیاری از کارآموزان هستند که بعد از فراگیری مهارت‌ها به دلیل نبود امکان راه‌اندازی کسب و کار رها می‌شوند.

این کارآفرین برتر کشوری اضافه کرد: امروز به همت دولت تدبیر و امید زیرساخت‌های قوی و موثر و ابزار مهارت آموزی در استان‌ها به صورت تخصصی فراهم شده اما در کنار این مهارت‌ها حمایت در بخش راه‌اندازی کسب و کار ضروری است.

وی در باره برگزاری مسابقه‌های مهارت آموزی گفت: برگزاری این مسابقه‌ها باعث ایجاد حس رقابت و زمینه‌ای برای ارائه توانمندی افراد می‌شود که باید مطابق استانداردها به صورت مستمر برگزار شود.

ناچیز بودن ظرفیت مشاغل دولتی 

یکی از کارآفرینان بوشهری که خود از فراگیران فنی و حرفه‌ای است گفت: بسیاری از جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی به دنبال استخدام در دستگاه‌های اجرایی هستند این درحالی است که این فرصت‌ها محدود و براساس گزارش‌ها بدنه دولت به اندازه کافی فربه و توان جذب بیشتر را ندارد.

فاطمه خسرو خواه که خود روزی به عنوان مهارت آموز وارد مرکز فنی و حرفه‌ای شده بود و امروز بیش از ۴۶۰ بافنده در رشته فرش در منطقه تنگستان زیر نظر او فعالیت می‌کنند و از جمله کارآفرینان برتر به شمار می‌رود افزود: مشاغل دولتی ظرفیت محدودی دارند و در برابر مشاغل و ظرفیت شغلی بازار آزاد و بخش خصوصی بسیار ناچیز است.

وی ادامه داد: برخورداری از دانش مهارتی دروازه‌هایی است که مسیر را باز می‌کند و فرصت‌های خوبی از اشتغال و کارآفرینی را پیش روی جوانان قرار می‌دهد در همین ارتباط دولت با صرف اعتبارات قابل توجه مطابق نیاز بازار کار و جامعه به شکل رایگان در اقصی نقاط  کشور و به تبع آن استان بوشهر دوره‌های مهارت آموزی را در کارگاه‌های ثات آموزش فنی و حرفه‌ای راه‌اندازی کرده است و چه خوب است که جوانان این فرصت‌ها را ببینند و از آنها استفاده کنند. 

خسروخواه گفت: مهارت آموزی لازمه و زیربنای رونق اشتغال و تولید در جامعه است و فقدان این مهارت‌ها برنامه‌های دولت برای اشتغال و تولید را بی اثر می‌کند.

وی ادامه داد: با توجه به قابلیت‌ها و توانمندی‌های موجود در استان تنها راه استفاده از این ظرفیت‌ها توانمند سازی مهارتی جوانان است.

خسرو خواه بیان کرد: مهارت آموزی تنها راه شکست غول بیکاری در جامعه است و جوانان به عنوان سرمایه‌های این سرزمین باید به این یقین برسند که امروز مشاغل اداری و دولتی اشباع شده و با کسب مهارت‌ در بخش‌های صنعت، تولید، خدمات و سایر مشاغل باید ایجاد اشتغال کرد.

ضرورت به روز کردن تجهیزات مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای

یکی دیگر از کارآموزان فنی و حرفه‌ای استان بوشهر گفت: رشته‌های متنوعی در بخش‌های  مختلف طراحی و ارائه شده و استقبال خوبی نیز می‌شود اما تجهیزات موجود متناسب با نیاز روز نیست و تجهیزات کارگاهی بویژه در برخی از رشته‌ها از جمله موتور دریایی هنوز دیزلی و قدیمی است.

علی بازیاری اضافه کرد: سازمان فنی و حرفه‌ای گام‌هایی مهم در بخش مهارت آموزی برداشته اما با توجه به شرایط اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه نیاز است که بخش صنعت نیز در بخش تجهیزات کارگاهی به این بخش کمک کند که در زمان حاضر این همکاری ضعیف است.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه امروز آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برای همه رده‌های سنی تعریف شده باید با تامین تجهیزات جدید زمینه جذب گروه‌های سنی مختلف به آموزش‌های فنی و حرفه ای را فراهم کرد.

یکی دیگری از کارآفرینان استان بوشهر گفت: آموزش از اصول اولیه فراگیری هر کاری است و اگر آموزش نباشد نیروی کار موفقی نخواهیم داشت به همین دلیل در کنار آموزش تئوری آموزش عملی نیاز است.

حمید کمالی نژاد افزود: امروز فنی و حرفه‌ای با ارائه زیرساخت‌های رایگان آموزش و ایجاد امکانات خوابگاهی برای فراگیران زمینه فراگیری مهارت‌های مختلف برای فراگیران به وجود آمده‌است اما این بخش به حمایت هر چه بیشتر دولت نیاز دارد.

وی که در بخش لوله کشی گاز فعالیت می‌کند و خود چندین کارآموز دارد اضافه کرد: امروز نیروی کار زیادی از سایر مناطق کشور برای کار در بخش‌های مختلف صنعت وارد استان بوشهر می‌شوند این درحالی است که فراگیری مهارت‌ها و پذیرش شرایط سخت کار از سوی جوانان این سرزمین کمرنگ است.

کمالی نژاد اظهار داشت: جوانان باید بدانند که حق فرزندان این سرزمین تنها فعالیت کردن در بخش خدمات نیست بلکه باید با استفاده از فرصت‌های موجود و فراگیری مهارت‌ها در بخش‌های مختلف صنایع مشغول به کار شوند.


سرخط خبرها

UP TOGGLE DOWN

محمد باقر نوبخت: کشور در مسیر توسعه به نقش سازمان آموزش فنی و حرفه ای پی برده است

محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نقش آموزش های مهارتی سازمان...

استاندار بوشهر: مهارت آموزي تنها راه حل توسعه اشتغال در استان بوشهر

استاندار بوشهر گفت: در راستاي رونق توليد و اشتغال پايدار سند توسعه مهارت آموزي با رويکرد کارآفريني و بازاريابي در...

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری: مهارت در عبور از شرایط ناشی از تحریم ها، نجات دهنده و راه گشاست

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با حضور در جمع فعالان مهارت آموزی بخش دولتی...

مدير کل کميته امداد استان بوشهر: 3740 مددجوی بوشهر از آموزش مهارتی بهره‌مند می‌شوند

مدیر کل کمیته امداد استان بوشهر گفت: در سال جاری مطابق با برنامه ریزی های صورت گرفته تعداد سه هزار و ۷۴۰...

مدير کل آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر: اشتغال به کار ۷۸ درصد از مهارت آموزان در استان بوشهر

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر گفت: در زمان حاضر با توجه به اهمیت توسعه مهارت آموزی در این استان...

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان بوشهر: اجرای طرح ایران مهارت در ۱۲۰ مدرسه

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: طرح ایران مهارت با هدف توانمندسازی...

مهارت آموزی کلید فتح دروازه اشتغال در بوشهر

براساس آمار رسمی در هفت سال عمر دولت تدبیر و امید شمار مهارت آموختگان استان بوشهر با افزایش 140...

تمام حقوق مادی و معنوی برای اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر محفوظ می باشد