• 077-33340214
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار اداره کل

ياداشت تخصصي؛ مهارت آموزی از خردسالي تا دانشگاه ضرورتي است براي همه مردم

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دانش‌آموز ماهر و آموزش‌وپرورش بی‌مهارت پارادوکس تلخی را پیش روی سیاست‌گذاران نظام آموزشی گذاشته است و به‌رغم تأکیدات سند تحول بنیادین شکاف اقتصاد و سیستم آموزشی هرروز عمیق‌تر می‌شود. یکی از اهداف اصلی در آموزش‌وپرورش و در حالت کلی، نظام آموزشی هر کشوری تربیت نیروی متخصص و ماهر است و اهمیت این موضوع در کشورهای درحال‌توسعه دوچندان است.

زمانی می‌توان آموزش‌وپرورش را بهره‌ور نامید که هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این بخش منجر به ستانده‌ها و خروجی‌های مناسب ازجمله تربیت نیروی ماهر شود.

آموزش‌های پایه، سکویی برای پرش به‌سوی آموزش‌های بالاتر است و منافع حاصل از آموزش‌های این سطح بسیار متفاوت‌تر از آموزش‌های متوسطه و عالی است. به‌طور مثال در جوامع پیشرفته سواد خواندن و نوشتن به‌تنهایی نمی‌تواند پول‌ساز باشد، اما در عوض کسانی که دارای مهارت‌های عالی هستند تا زمانی که از سوی جامعه تقاضایی برای آن مهارت وجود داشته باشد می‌تواند منجر به دستمزد و درآمد برای این افراد شود.

با این تفاسیر آموزش‌وپرورش و منافع حاصل از آن از یک نظر کاملاً اقتصادی هستند و باید نمود این موضوع را در سیستم آموزشی هر کشوری دید، اما همان‌قدر که حرف زدن در مورد اهمیت این موضوع آسان و البته لازم است، عملیاتی کردن اهداف در این بخش به این آسانی نیست؛ وضعیت کنونی آموزش‌وپرورش خود به‌اندازه کافی گویای ضعف‌های موجود و کارهای نشده در این بخش است.

در سند تحول بنیادین نظام آموزش‌وپرورش آمده است که پرورش‌یافته سیستم آموزشی باید دارای حداقل یک مهارت مفید برای تأمین معاش حلال باشند، به‌گونه‌ای که در صورت جدایی از نظام تعلیم و تربیت رسمی در هر مرحله، توانایی تأمین زندگی خود و اداره خانواده را داشته باشند.

در آموزش‌وپرورش ایران نه دانش آموزان متناسب با استعدادهای خود می‌آموزند و نه آنچه فرامی‌گیرند به توانایی آن‌ها در مقوله مهارت و کارآفرینی کمک جدی می‌کند.

به نظر می‌رسد کل تمرکز وزارت آموزش‌وپرورش برای مهارت افزایی دانش آموزان بر روی رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش متمرکزشده است که آن‌هم همچنان با شرایط مطلوب فاصله زیادی دارد.

اما، ماجرای ضعف‌های مهارتی تنها مختص به دانش آموزان نظری نیست، مشکل به نوع دیگری در هنرستان‌ها نیز وجود دارد، چالش‌های مختلفی چون نبود نیروی متخصص و امکانات و بسترها در حوزه آموزش فنی و حرفه‌ای موجب شده که انتظارات در این بخش نیز برآورده نشود.

مهارت‌ آموزی باید از خردسالی در افراد نهادینه شود، اگر غفلتی در مسئله مهارت‌آموزی ایجاد شود، یعنی در آموزش و پرورش مسئله تقویت مهارت‌ها مورد توجه نباشد، خروجی آموزش و پرورش که ورودی دانشگاه ها محسوب می شوند نیز با ضعف وارد محیط مراکز آموزش‌عالی می‌شوند.

مهارت‌آموزی اساس و کلید زندگی و بحثی آموختنی است، از این رو باید نظام تعلیم و تربیت و خانواده‌ها فرزندان خود را مهارت آموز تربیت کنند و آنها را برای یادگیری مهارت‌ها آماده کنند، نظام های تعلیم و تربیت رسمی نقش موثری در این موضوع دارند.

ابراهيم حسيني

مسئول روابط عمومي اداره کل آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر


سرخط خبرها

UP TOGGLE DOWN

نماينده مردم کنگان،دير،جم و عسلويه در مجلس شوراي اسلامي: استان بوشهر داراي ظرفيت هاي ويژه صنعتي است و بايد مهارت آموزي بصورت ملي در آن اجراء شود

نماينده مردم کنگان،دير،جم و عسلويه در مجلس شوراي اسلامي،گفت: آموزش های فنی و حرفه ای باید به عنوان اصل مهم در...

مدير کل آمزش فني و حرفه اي استان بوشهر: 10 کارگاه مهارت آموزي در نيروي دريايي بوشهر راه اندازي مي شود

مدير کل آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر گفت: در راستاي توسعه آموزش هاي مهارتي و در جهت ارتقاء دانش و مهارت...

مدير کل آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر: دانش آموزان و دانشجویان فاقد مهارت در مراکز آموزش فني و حرفه اي توانمند مي شوند

مدير کل آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر گفت: توسعه انسانی رکن اصلی توسعه پایدار است و باید برای...

مدير کل تعاون کار و رفاه اجتماعي استان بوشهر: ۵۷۵ دانش‌آموخته استان بوشهر جذب کارورزی و مهارت آموزي می‌شوند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر گفت: به منظور افزایش اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی از طریق...

نماينده مردم کنگان،دير،جم و عسلويه در مجلس شوراي اسلامي: آموزش های مهارتی متناسب با نیاز بازار کار در جنوب استان بوشهر توسعه پیدا کند

نماينده مردم کنگان،دير،جم و عسلويه در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به سهم مهارت افزایی در تحقق شعار...

مدير کل آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر: تدوین 14 استاندارد جدید آموزشی شغل و شایستگی در فنی و حرفه ای بوشهر

مدیر کل آموزش فنی وحرفه ای استان بوشهر از تدوین 14 استاندارد جدید آموزشی شغل و شایستگی در اداره کل...

مدير کل آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر: 1000 مهارت آموز در محيط کار واقعي در استان بوشهر مهارت افزايي مي شوند

مدير کل آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر گفت: با برنامه ريزي صورت گرفته در سال گذشته 1400 مهارت...

تمام حقوق مادی و معنوی برای اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر محفوظ می باشد