• 077-33340214
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار اداره کل

علی اوسط هاشمی: توسعه اقتصاد دریا محور با توانمندسازی مهارتی در استان های ساحلی محقق می شود

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

علی اوسط هاشمی، معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در دیدار با مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در شرایط کنونی به جای اقتصاد نفت محور باید به سمت دریا محوری حرکت کنیم تا بتوانیم بسیاری از چالش های اقتصادی و فشارهای ناشی از تحریم ها را پشت سر بگذاریم.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، علی اوسط هاشمی، معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی پیرامون ارتقای مهارت و استفاده از ظرفیت مناطق دریایی و بندری کشور، دیدار و گفتگو کرد.

وی با اشاره به اینکه یکی از اولویت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور توانمندسازی مهارت محور در 7 استان ساحلی است، گفت: در شرایط کنونی به جای اقتصاد نفت محور باید به سمت دریا محوری حرکت کنیم تا بتوانیم بسیاری از چالش های اقتصادی و فشارهای ناشی از تحریم ها را پشت سر بگذاریم.

وی ادامه داد: سازمان بنادر و دریانوردی، ظرفیت فعالیت در سطح ملی و بین المللی به ویژه در مناطق بندری را دارد که می توان از آن در راستای منافع کشور استفاده کرد و بخشی از بیکاری و محرومیت این مناطق را بر طرف کرد.

هاشمی اظهار داشت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور عناصر: استاندارد حِرَف و مشاغل، سنجش مهارت و صلاحیت حرفه ای و اعطای گواهی نامه مهارت را در اختیار دارد که استفاده از آن و تلفیق با سرمایه های در اختیار بنادر و دریانوردی می تواند در رفع معضل بیکاری در استان های ساحلی جریان ساز شود.

معاون وزیر تعاون در این رابطه افزود: تا کنون 5400 استاندارد شغلی و شایستگی تدوین شده و مقرر شده است که 2000 استاندارد تا پایان سال 1399، معطوف به مشاغل نوین به آن افزود شود.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه دامنه فعالیت سازمان در حوزه سنجش مهارت و صلاحیت حرفه ای بسیار وسیع است، افزود: برگزاری آزمون در تمام مراکز آموزش فنی و حرفه ای ثابت (دولتی) و آموزشگاه های آزاد بر عهده سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور است و در نهایت به صدور گواهینامه مهارت با اعتبار در سطح بین المللی می انجامد.

معاون وزیر کار تصریح کرد: گواهی نامه های مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه قابل ترجمه است و اعتبار جهانی دارد به طوری که از دانشنامه های دانشگاهی هم معتبرتر است و فرصت احراز شغل در خارج از کشور را فراهم کند.

هاشمی افزود: آموزشگاه هایی که از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مجوز تأسیس می گیرند می توانند خارج از کشور شعبه دوم نیز داشته باشند.

در ادامه این نشست، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اشاره به فعالیت مراکز آموزش فنی و حرفه ای جوار دانشگاه و جوار صنعت از تأسیس مرکز آموزش جوار پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در اواخر دی ماه سال جاری خبر داد.

هاشمی افزود: بر اساس تقاضای مراکز تولیدی و صنعتی، امکان تأسیس مراکز آموزش فنی و حرفه ای جوار صنعت را داریم.

علی اوسط هاشمی سپس به ضرورت ارتباط آموزشی مستمر بین دو دستگاه اشاره و بیان کرد: باید نقشه راهی برای چگونگی ارتباط آموزشی بادوام طراحی کرده و بر اساس آن فرصت های شغلی را با توجه به نرخ بالای بیکاری فراهم کنیم به طوری که در آن جذب نیروی با مهارت و دارای گواهی نامه، اولویت داشته باشد.

هاشمی در این زمینه دیدار ایجاد میز کار مشترک برای تسهیل و تسریع در همکاری و تعاملات آتی دو دستگاه را پیشنهاد داد.

وی ادامه داد: یکی از مطالبات ما می تواند الزام پیمانکاران پروژه های کلان به جذب نیروهای با مهارت باشد تا در جامعه تفاوت نیروی ماهر و نیروی فاقد مهارت مشخص شود.

برای ایجاد دپارتمان تربیت مربی در حوزه دریانوردی آمادگی داریم

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در ادامه بیان کرد: در کل کشور مرکز تربیت مدرس، مرکز پردیس فرهنگیان و مرکز تربیت مربی سازمان (در استان البرز) برای تربیت مربی وجود دارد.

هاشمی اعلام کرد: آمادگی داریم تا دپارتمانی برای تربیت مربیان حوزه دریانوردی تأسیس کنیم و در تمام مراکز بندری، مراکز تخصصی راه اندازی شود.

وی افزود:کارگاه های آموزشی ما می تواند منطبق با گرایش، رویکردها و مطالبات سازمان بنادر و دریانوردی تغییر کاربری داده و در هفت منطقه ساحلی مراکز آموزشی تأسیس کنیم.

هاشمی در این زمینه به تجربه موفق با شرکت گاز و شبیه سازی کار واقعی در کارگاه آموزشی اشاره کرد.

معاون وزیر کار در همین زمینه پیشنهاد انعقاد تفاهم نامه مشترک را مطرح و تصریح کرد: پایه گذاری نظام آموزشی و مهارتی که به ارتقای ضریب مهارتی، تدوین استانداردهای مورد نیاز و تأمین نیروی کار بینجامد باید در این تفاهم نامه گنجانده شود.

وی در ادامه گفت: باید به ارتقای سرمایه های اجتماعی در مناطق دریایی و بندری فکر کنیم زیرا با توجه به شرایط اقلیمی و محدودیت منابع آب، در مرکز کشور به سمت اقتصاد سبز حرکت می کنیم و بی شک آینده از آنِ «ساحل نشینان» است و 7 استان ساحلی با 500 کیلومتر ساحل، آینده مهارتی درخشانی خواهند داشت.

این گزارش می افزاید: در ادامه محمد راستاد، مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور گفت: سازمان بنادر و دریانوردی مسئول امور کشتیرانی تجاری و بنادر بازرگانی در کشور است و سالانه 240 میلیون تُن تولیدات و ظرفیت جابجایی دارد.

راستاد افزود: سازمان بنادر و دریانوردی آمادگی دارد تا با انعقاد تفاهم نامه، برای آموزش نیروی ماهر در حوزه های مختلف مشاغل دریایی، عملیات اجرایی با سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور را آغاز کند.


سرخط خبرها

UP TOGGLE DOWN

علی اوسط هاشمی: اگر مهارت در جهش تولید سهم دارد، همه دستگاه ها مرجعیت سازمان را به عنوان سرمایه ملی بپذیرند

نشست مشترک تبیین برنامه های سال جهش تولید با حضور مسئولان ارشد سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و...

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر: تولید 475 هزار عدد ماسک در کارگاه های تولیدی فنی و حرفه ای

مدير کل آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر گفت: برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تاکنون475 هزار...

مدير کل آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر: مهارت محوری مهمترین راه در امر جهش تولید در استان بوشهر است

مدير کل آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر گفت: یکی از مهمترين راه های جهش تولید، تغییر آموزش هاي...

استاندار بوشهر: فعاليت هاي آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر در توليد وسايل بهداشتي بسيار ارزشمند است

استاندار بوشهر گفت: از فعالیت های اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان و نیروهای جهادی در جهت تولید...

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر: تولید ۲۶۰ هزار عدد ماسک در کارگاه های تولیدی فنی و حرفه ای

مدير کل آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر گفت: برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا از ابتداي اين...

مدیرکل آموزش فنی وحرفه ای بوشهر خبر داد: ۲۰۵ هزار ماسک در فني و حرفه اي استان بوشهر تولید شد

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر گفت: برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تاکنون ۲۰۵ هزار...

مدير کل آموزش فني حرفه اي استان بوشهر: راه اندازي اولين کارگاه توليد ماسک در قرارگاه مهارت آموزي پايگاه هوايي شهيد ياسيني بوشهر

مدير کل آموزش فني  حرفه اي استان بوشهر گفت: در جهت رفع نياز ماسک بيمارستان پايگاه هوايي بوشهر...

تمام حقوق مادی و معنوی برای اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر محفوظ می باشد